dnes je 6.12.2022

Input:

Dávky nemocenského pojištění při rodičovském příspěvku

26.12.1999, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.9
Dávky nemocenského pojištění při rodičovském příspěvku

Ing. Marta Ženíšková

Dotaz

Zaměstnankyni se dne 26. 3. 2012 narodil syn. V souvislosti s tím požádala o rodičovskou dovolenou a čerpala rodičovský příspěvek dle zákona o státní sociální podpoře. Dne 27. 3. 2014 jí byla ošetřujícím lékařem vystaveno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Zaměstnankyně požaduje vyplácení dávek nemocenského pojištění. Je možno tyto dávky vyplatit, i když žena pobírá rodičovský příspěvek a do zaměstnání nenastoupila? Je možný souběh těchto dávek? Bude možno po ní požadovat případnou náhradu za sankci ze strany zdravotní pojišťovny? O její pracovní neschopnosti jsme se dozvěděli až v červnu 2014.

Právní úprava

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 196

Odpověď

Na nárok na nemocenské a na peněžitou pomoc v mateřství a na jejich poskytování nemá žádný vliv, jestli je žadateli o dávku poskytován rodičovský příspěvek. U nemocenského, a tedy i u náhrady mzdy za prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti, se

Nahrávám...
Nahrávám...