dnes je 15.9.2024

Input:

HRANICE MEZI SKUTEČNOU NEMOCNOSTÍ A "NEMOCNOSTÍ"

5.1.2009, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     František pracoval ve společnosti už 25 let a ve specializované výrobě byl skutečným odborníkem. Neměl ambice dále se vzdělávat, aby mohl dělat vedoucího výrobní jednotky. Práce řadového člena týmu mu - jak říkal - vyhovovala. Jako na odborníka a navíc příjemného člověka se na něj obracelo velké množství kolegů - přicházeli pro radu, názor, doporučení. František žil v dobře fungující rodině s manželkou a dvěma dospělými dětmi, které si začínaly vydělávat.

     Vedení společnosti se stále pečlivěji zabývalo otázkou zvyšující se nemocnosti. Protože šlo o velmi specializovanou výrobu nedaleko Prahy, bylo obtížné nepřítomné zaměstnance dočasně nahrazovat a dostát závazkům slíbeným odběratelům po stránce kvantity a zejména kvality výrobků. Jedním z často krátkodobě nemocných byl bohužel i jinak pracovně výkonný a odborně zdatný František.

     František se dostal do situace, kdy měl „práci v malíčku“, v kariéře dále postupovat nechtěl a v rodině přibyly k jeho příjmu a příjmu jeho manželky další dva - mzdy jeho dětí. František začal renovovat domek, ve kterém s rodinou bydlel a najednou potřeboval daleko více času na zedničinu. V průběhu pracovní neschopnosti byl viděn na nákupu ve prodejně stavebnin, potřeb pro kutily i na své zahradě - kde rozhodně neodpočíval. Firma však o takového odborníka přijít nechtěla.

     Při dvou pohovorech s Františkem mu byly zdůrazněny jeho pracovní kvality a vysoká odbornost, nadřízený mu ukázal analýzy nemocnosti a negativní dopady takové nepřítomnosti pro společnost. Personalista vyzval Františka k zamyšlení, co by ho více motivovalo k práci, zda by měl zájem o vzdělávání a získání jiné pracovní pozice. Největší úspěch měl ale samotný „zásah týmu“ . Ve výrobě byly nově zavedeny skupinové bonusy a vedoucí pracovního týmu Františkovi řekl, že svoji opakovanou nepřítomností na směnách tým poškozuje, kolegové s ním takto dále spolupracovat nechtějí. To Františka velmi překvapilo - vůbec ho nenapadlo, že by se mu něco takového mohlo stát. Vždyť je přece váženým odborníkem, který „umí vzít za práci“ a navíc člověkem ve firmě velmi oblíbeným.

Otázky k zamyšlení:

  • Proč byla ve firmě vysoká nemocnost?

  • Udělalo vedení společnosti vše pro snížení nemocnosti?

  • Kam až jít v řešení otázky nemocnosti ve firmě?

Komentář odborníka:

     Nemocnost byla ve firmě vysoká zejména proto, že šlo o výrobní společnost s vysokým podílem manuální - fyzicky náročné práce, práce na směny v nepřetržitém pracovním provozu, s podílem práce

Nahrávám...
Nahrávám...