dnes je 23.7.2024

Input:

Jak si ověřit manažerské dovednosti

7.5.2008, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     Při výběru nových zaměstnanců používáme k ověření jejich schopností a dovedností k tomu různé metody. K nejčastěji poptávaným patří ty, jimiž se ověřují manažerské dovednosti. A právě jim bych se chtěla věnovat v dnešním příspěvku.

     Pro zjištění předpokladů je dobré vycházet z několika různých typů metod. Tím získáme větší jistotu, že naše závěry skutečně „sedí“. Výsledky různorodých metod se mohou navzájem potvrdit nebo vyvrátit. Pokud chce být kandidát zařazen do výběrového řízení, musí samozřejmě poskytnout životopis. Z něj můžeme poznat, jestli má za sebou manažerskou praxi, ale také jak dlouho své manažerské schopnosti v jednotlivých firmách uplatňoval. Jeho schopnosti mohou být zpochybněny tím, že střídá zaměstnavatele po jednom, dvou letech. I pokud je údajným důvodem lepší nabídka, je dobré se zamyslet, zda v případě vyšší nabídky rychle neuteče i od nás.

     Druhou, samozřejmou metodou je rozhovor. V rámci rozhovoru se můžeme ptát na detaily z praxe a vzdělání, ale pro lepší zjištění našich kritérií je dobré se zeptat na konkrétní příklady kandidátova manažerského působení.

     Dalším způsobem jak zjistit, jak vypadá kandidátův manažerský styl, je modelová situace. Necháme si od kandidáta ukázat, jak by vedl rozhovor s podřízeným. Scénář může být libovolný, nejlépe, když navazuje na možné situace, které mohou ve Vaší firmě nastat. Bývá překvapivé, jak silně se liší kandidátův popis manažerského stylu od předvedeného rozhovoru s podřízeným.

     Užitečnou metodou, kterou lze však použít pouze v případě účasti většího množství kandidátů najednou, je týmová diskuse. Mnohdy bývá rozdíl mezi tím, jak uchazeč jedná v dyádě s personalistou a jak se chová vůči rovnocenným partnerům v rámci diskuse. Zde můžeme dobře vidět schopnost moderovat, prosadit se,

Nahrávám...
Nahrávám...