dnes je 19.4.2024

Input:

Možnost přivýdělku při mateřské a rodičovské dovolené z pohledu pracovního práva

12.6.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

     Zaměstnankyně, které čerpají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, případně i zaměstnanci na rodičovské dovolené čerpané od narození dítěte (pro zjednodušení budeme dále v článku hovořit jen o zaměstnankyních), mají často zájem si při čerpání těchto dovolených za účelem zlepšení rodinných rozpočtů přivydělat, a to jak u jejich současného zaměstnavatele, tak u jiné společnosti nebo vlastním podnikáním.

     Zatímco zaměstnavatelé se v těchto případech zaměřují zejména na to, aby přivýdělek byl v souladu se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy a nehrozily jim jakékoliv postihy za případné správní delikty nebo pozdější spory se zaměstnankyní, pak pro zaměstnankyně samotné je zejména podstatné, aby neztratily nárok na poskytovanou podporu ze strany státu, tedy peněžitou pomoc v mateřství jako dávku nemocenského pojištění při mateřské dovolené nebo rodičovský příspěvek jako dávku státní sociální podpory, čerpanou nejčastěji současně s rodičovskou dovolenou. V tomto článku se tak zaměříme na oba výše uvedené pohledy, aby si zaměstnavatelé i zaměstnankyně mohli být jisti, že jim při takovém přivýdělku nehrozí žádná rizika.

PRÁCE PŘI MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

     Obecně lze říci, že není nijak zakázáno, aby si zaměstnankyně na mateřské dovolené i v době čerpání této dovolené přivydělávala.

Soulad s pracovněprávními předpisy

Omezení maximálního rozsahu výkonu práce

     Pokud by přivýdělek měl být vykonáván u stejného zaměstnavatele, u kterého je čerpána mateřská dovolená, musí tento přivýdělek být založen na odlišném pracovněprávním vztahu a nesmí se jednat o shodnou činnost jako v původním pracovním poměru (tedy stejný druh práce). Tento požadavek stanoví zákoník práce v § 34b odst. 2, jehož smyslem je bránit obcházení právní úpravy maximálního rozsahu práce, včetně práce přesčas.

     Nejčastěji se proto v případě mateřské dovolené jedná o přivýdělek na základě dohody o provedení práce, která je navíc do výdělku ve výši 10 000 Kč za měsíc pro obě strany daňově výhodná (neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění). Nicméně, jak je uvedeno výše, musí být tato dohoda o provedení práce nebo i jiný pracovněprávní vztah, tedy dohoda o pracovní činnosti nebo i pracovní smlouva, která, když už se v praxi uzavírá (což je celkem velmi výjimečné), bývá sjednána na částečný úvazek, uzavřeny na odlišný druh práce, než na který je uzavřen pracovní poměr, ze kterého je čerpána mateřská dovolená.

     S ohledem na judikaturu Nejvyššího soudu pak platí, že o práci jiného druhu se jedná tehdy, jestliže povaha činností v dalším pracovněprávním vztahu je odlišná od povahy činností v pracovním poměru, a nepředstavují jen doplnění pracovní náplně zaměstnance z pracovního poměru o činnosti, které bezprostředně souvisejí s výkonem jeho práce v pracovním poměru.

     V praxi by tak mohlo být například problematické, pokud by zaměstnankyně na mateřské dovolené pracující jako personální manažerka uzavřela v době mateřské dovolené u stejného zaměstnavatele dohodu o provedení práce například na zpracování příchozích životopisů uchazečů o zaměstnání, jelikož se bude zjevně jednat o činnost spadající pod původní pracovní poměr a s původní prací související, přestože jinak tuto konkrétní činnost sama personální manažerka před odchodem na mateřskou dovolenou nevykonávala.

     Možnou sankcí pro zaměstnavatele při nedodržení výše uvedeného by mohla být pokuta uložená inspektorátem práce za porušení povinností na úseku pracovního poměru s maximální výší až 300 000 Kč 1 podle zákona o inspekci práce.

Omezení konkurenční činnosti zaměstnance

     V případě, že by si zaměstnankyně měla přivydělávat v pracovněprávním vztahu u jiného zaměstnavatele, není původní druh práce zaměstnankyně relevantní (zaměstnankyně může u jiného zaměstnavatele vykonávat i zcela totožnou práci).

     Činnosti jiného zaměstnavatele však nesmějí být shodné s předmětem činnosti zaměstnavatele, u kterého zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou. Shodnou činnost by bylo možné vykonávat jen v případě, pokud by původní zaměstnavatel poskytl zaměstnankyni k výkonu této shodné činnosti výslovný písemný souhlas (podle § 304 zákoníku práce). Je ovšem třeba vzít na vědomí, že tento souhlas je zaměstnavatel oprávněn kdykoliv odvolat.

     Pokud by shodná činnost byla vykonávána bez souhlasu zaměstnavatele (nebo po odvolání dřívějšího souhlasu), jednalo by se ze strany zaměstnankyně o porušení povinností zaměstnance (pracovní kázně), které by dle závažnosti mohlo vést až k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (byť by tak mohl učinit s ohledem na zákaz výpovědi podle § 53 a § 54 zákoníku práce nejdříve až po skončení mateřské dovolené). Stejné omezení v podobě nutnosti získat předchozí souhlas platí i pro případ vlastního podnikání zaměstnankyně, typicky na základě získaného živnostenského listu.

Omezení nepřipustit výkon práce, jejíž náročnost by neodpovídala zdravotní způsobilosti zaměstnance

     V této souvislosti je třeba také zmínit, že zaměstnavatelé jsou povinni zajistit, že zaměstnankyně je k výkonu dané práce zdravotně způsobilá. Zákoník práce ani jiné pracovněprávní předpisy sice neobsahují jednoznačně stanovenou povinnost čerpat mateřskou dovolenou, ani nestanoví obecný zákaz výkonu práce v době následující po porodu 2 , nicméně je zřejmé, že v této době by měl být zaměstnavatel, který bude souhlasit s možností přivýdělku zaměstnankyně na mateřské dovolené, k této otázce zvláště obezřetný, zejména v případech, kdy se nebude jednat o nenáročnou (kancelářskou) práci vykonávanou z domova.

     U paralelní pracovní smlouvy je pochopitelně v každém případě povinné absolvování vstupní pracovnělékařské prohlídky. U dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou povinné vstupní prohlídky jen u rizikových prací (viz § 59 odst. 1 písm. b)bod 2 zákona o specifických zdravotních službách).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

     Jak jsme již uvedli, bývá pro zaměstnankyně většinou důležitější, aby po dobu přivýdělku neztratily nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tedy dávku spadající do oblasti nemocenského pojištění.

     V případě, že zaměstnankyně splní obecné podmínky na přiznání této dávky, náleží jí peněžitá pomoc v mateřství obvykle ode dne, který si určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, a dále po dobu 28 týdnů, respektive 37 týdnů, pokud porodila alespoň dvě děti - v praxi tak doba čerpání peněžité pomoci koresponduje s dobou čerpání mateřské dovolené, přestože z právního hlediska se jedná o dva samostatné instituty (existují proto i případy, kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou, nicméně nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství - v takových případech obvykle pobírá pouze nižší rodičovský příspěvek, pro jehož přiznání platí mírnější podmínky).

     Peněžitá pomoc v mateřství ovšem náleží podle § 16 písm. a) zákona o nemocenském pojištění pouze v případě, že zaměstnankyně nevykonává pojištěnou činnost (činnosti), ze které jí je peněžitá pomoc v mateřství vypočítávána, tedy že jí z této činnosti neplyne žádný

Nahrávám...
Nahrávám...