dnes je 23.4.2024

Input:

Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s vysíláním zaměstnanců do zahraničí

17.4.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.173
Povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s vysíláním zaměstnanců do zahraničí

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Vysíláme zaměstnance na zahraniční pracovní cesty - někdy dvoudenní někdy čtrnáctidenní. Týká se to hlavně obchodních zástupců, kteří jezdí na veletrhy či navštěvují zákazníky a servisních techniků, kteří opravují naše stroje.

Jsme povinni hlásit tyto vyslané zaměstnance na celní úřad a hlídat, zda splňují alespoň minimální mzdu daného státu? Jaké jsou naše povinnosti v souvislosti s vysláním zaměstnance na zahraniční pracovní cestu (kromě diet)?

Právní předpisy

Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů

Odpověď

Zaměstnavatel je oprávněn  zaměstnance vysílat na pracovní cesty, pokud je to se zaměstnancem dohodnuto  (obvykle v pracovní smlouvě). Při vysílání do zemí  EU je nutné zajistit doklad A1, kterým se prokazuje příslušnost k právním předpisům  v oblasti pojistného.  Žádost o vystavení dokladu A1 je možné získat na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.  Žádost se předkládá příslušné okresní správě.  Dokladem A1 vydaným českým orgánem sociálního zabezpečení se prokazuje, že po dobu vyslání, nejdéle 2 roky, bude zaměstnanec podléhat  v oblasti pojistného českým právním předpisům. Znamená to, že  po dobu vyslání budou  účastni nemocenského pojištění podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a účasti zdravotního pojištění podle zákona č. 592/1992 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Vyslaný zaměstnanec by měl mít po celou dobu pracovní cesty  u sebe kopii dokladu A1, aby se jím při případné kontrole mohl prokázat.  Dále musí mít zaměstnanec  doklad S1, který mu vystaví příslušná  zdravotní  pojišťovna po předložení  dokladu A1. Doklad S1 stvrzuje nárok  vyslaného zaměstnance na zdravotní péči v zemi výkonu práce  v rozsahu, v jakém náleží pojištěným občanům  v dané zemi. EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění) zaručuje nárok jen na bezplatnou nezbytnou a neodkladnou péči.

Během vyslání musí zaměstnavatel  svému zaměstnanci zajistit stejné pracovní podmínky, které ze zákona nebo na základě kolektivní smlouvy platí v hostitelské zemi. Jedná se o podmínky upravující:

  • minimální dobu odpočinku,

  • maximální délku pracovní doby,

  • minimální délku placené

Nahrávám...
Nahrávám...