dnes je 29.7.2021

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Změna rozvrhu týdenní pracovní doby

14.7.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.14.05
Přehled judikatury trochu jinak – Změna rozvrhu týdenní pracovní doby

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
Ten soudní spor se týkal platnosti rozvázání pracovního poměru výpovědí a posléze dokonce okamžitým zrušením pro porušení „pracovní kázně” zaměstnancem. Za pozornost stojí rozhodnutí soudu v tomto sporu kvůli tomu, v čem to údajné porušení povinnosti podle zaměstnavatele spočívalo a co zaměstnanec rozporoval. Abych nebyl tajemný, šlo o to, jestli zaměstnavatel v souladu s ustanovením § 84 ZP seznámil zaměstnance se změnou rozvrhu týdenní pracovní doby a zdali když zaměstnanec tuto změnu nerespektoval a práci podle něho nekonal, lze jeho absenci považovat jako neomluvenou.

Myslím, že je to vůbec poprvé, kdy se Nejvyšší soud výkladem zmíněného ustanovení zabýval. Přijal v něm hned několik zásadních závěrů, které sám shrnul do jednoho podstatného odstavce. Ten se sluší ocitovat:

Seznámení zaměstnance s písemně vypracovaným rozvrhem týdenní pracovní doby a jeho změnou nutně nevyžaduje, aby zaměstnavatel rozvržení týdenní pracovní doby (jeho změnu) vždy zaměstnanci předal v písemné podobě; je-li rozvrh týdenní pracovní doby učiněn součástí pracovního řádu nebo jiného vnitřního

Nahrávám...
Nahrávám...