dnes je 3.7.2022

Input:

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

21.6.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nemocenské plynoucí v ochranné lhůtě

Dotaz č. 1

Zaměstnankyně ukončila s naší organizací pracovní poměr 20. prosince 2006. V této době byla těhotná, ale dne 21. února 2007 potratila. Práce neschopnou z toho důvodu byla uznána od 20. února do 28. února 2007. Uplatnila si nárok na nemocenské, které jsme jí vyplatili. V březnu 2007 si u nás opět uplatnila nárok na nemocenské, neboť ji její ošetřující lékař pro onemocnění chřipkou uznal práce neschopnou od 22. března 2007 do 31. března 2007. Můžeme proplatit nemocenské i při této pracovní neschopnosti?

     Ochranná lhůta Vaší bývalé zaměstnankyně je podle § 42 zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů, šestiměsíční, tzn. že končí až dnem 20. června 2007, samozřejmě pokud nezanikla dříve z důvodu vstupu do jiného zaměstnání. V této ochranné lhůtě byla od 22. března 2007 uznána práce neschopnou pro chřipku. Skutečnost, že potratila, resp. její těhotenství dnem 21. února 2007 skončilo, nemá vliv na běh její ochranné lhůty. Nemocenské při pracovní neschopnosti od 22. března 2007 můžete tedy bez obav proplatit.

Přiznání peněžité pomoci v mateřství

Dotaz č. 2

Naše zaměstnankyně se vdala a skončila pracovní poměr, který trval tři roky, dnem 31. prosince 2006. V době skončení zaměstnání byla těhotná a nyní si u naší organizace uplatňuje tiskopisem „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ nárok na peněžitou pomoc v mateřství od 20. dubna 2007, což je počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej

Nahrávám...
Nahrávám...