dnes je 19.4.2024

Input:

Zákoník práce 2012 - Přehled věcných změn

19.10.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

     Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila dne 9. září 2011 „velkou novelu“ zákoníku práce a dalších souvisejících zákonů. Senát jej dne 7. 10. 2011 zamítl a vrátil sněmovně. Očekává se, že ta senátní veto přehlasuje a novela nabude účinnosti 1. 1. 2012. Protože jde o novinky zásadní, je vhodné je prezentovat v dostatečném časovém předstihu tak, aby bylo možno se na jejich aplikaci včas připravit.

     Účelem tohoto článku a dalších pokračování je postupná prezentace zcela nových i změněných ustanovení zákoníku práce s výjimkou těch změn, které mají jen legislativně technickou povahu a jsou pouhým zpřesněním dosavadní dikce, popřípadě těch úprav, které jen formálně reagují na nález Ústavního soudu z 12. 3. 2008 vyhlášený pod č. 116/2008 Sb., podle něhož je vztah občanského zákoníku vůči zákoníku práce vztahem subsidiárním, tzn., že občanský zákoník se použije v pracovněprávních vztazích tehdy, jestliže zákoník práce určitou problematiku sám neupravuje. V důsledku prosazení tohoto principu se ze zákoníku práce vypouštějí ta ustanovení, která na občanský zákoník výslovně odkazovala. Zároveň se však nově výslovně stanoví, která z ustanovení občanského zákoníku nelze v pracovněprávních vztazích použít.

     V této prvé části budou popsány změny týkající se předmětu úpravy zákoníkem práce, základních zásad pracovněprávních vztahů, neplatnosti právních úkonů a kolektivní smlouvy.

ROZŠÍŘENÍ PŘEDMĚTU ÚPRAVY ZP (doplnění § 1 o nové písm. e)

     Vzhledem k navrhovanému rozšíření dosavadních kvalifikovaných důvodů pro výpověď danou zaměstnavatelem zaměstnanci o nový výpovědní důvod spočívající v tom, že zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem porušil v období prvních 21 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti lékařem stanovený režim dočasně práceneschopného pojištěnce (viz § 52 nové písm. h), se doplňuje v § 1 předmět úpravy ZP tím, že tento zákon upravuje též některá práva a povinnosti zaměstnavatelů a zaměstnanců při dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce podle zákona o nemocenském pojištění a některé sankce za jeho porušení. Povinnost zaměstnance dodržovat uvedený režim se nově výslovně stanoví nejen v zákoně o nemocenském pojištění, nýbrž pro období prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti též v ZsP (viz nový § 301a).

STANOVENÍ ZÁKLADNÍCH ZÁSAD PRACOVNĚPRÁVNÍCH VZTAHŮ (nový § 1a)

     Nikoli jako dosud v § 13, kdy se jedná spíše o stanovení konkrétních práv a povinností v pracovněprávních vztazích (dále jen „PPV“), bude ZP nově na předním místě hned v § 1a vymezovat základní zásady PPV, jako nejobecnější pravidla normativní povahy, která se v PPV vždy uplatní a k nimž je nutno vždy přihlédnout (např. při subsidiárním použití občanského zákoníku, při posuzování neplatnosti právních úkonů pro vadu obsahu). Jde o pět základních zásad, a to:

  • zvláštní zákonná ochrana postavení zaměstnance,

  • uspokojivé a bezpečné pracovní podmínky pro výkon práce,

  • spravedlivé odměňování zaměstnance,

  • řádný výkon práce zaměstnancem v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele,

  • rovné zacházení se zaměstnanci a zákaz diskriminace.

ZMĚNA DEFINICE ZÁVISLÉ PRÁCE (§ 2 se nově člení na odstavce)

     Dosavadní definice závislé práce, která obsahuje bez bližšího rozlišení souhrn devíti charakteristických znaků, se mění tak, že pojmové znaky, které závislou práci určují (tj. osobní výkon práce zaměstnance ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů), jsou odděleny od podmínek, za nichž musí být závislá práce vždy vykonávána (tj. za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popř. na jiném dohodnutém místě). Jsou-li tedy naplněny pojmové znaky závislé práce (první skupina), musí být taková práce vykonávána vždy jen za podmínek uvedených ve skupině druhé.

PODPŮRNÁ (SUBSIDIÁRNÍ) PŮSOBNOST OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU (nový § 4 a 4a)

     Vzájemný vztah ZP k občanskému zákoníku (jako vztah zvláštního a obecného právního předpisu) je vyjádřen v obnoveném a zcela přepracovaném § 4, v němž namísto původního principu delegace, kdy se občanský zákoník použije jen, stanoví-li to výslovně ZP (pozn.: platilo až do zrušení tohoto ustanovení nálezem Ústavního soudu z 12. 3. 2008 vyhlášeným pod č. 116/2008 Sb.), se nyní výslovně vychází z principu subsidiarity, jestliže se v něm stanoví, že „PPV se řídí ZP; nelze-li použít tento zákon, řídí se občanským zákoníkem, a to vždy v souladu se základními zásadami PPV.“

     V novém § 4a se výjimkou z obecné subsidiární působnosti občanského zákoníku výslovně vylučuje pro PPV použití těch jeho ustanovení, která upravují smlouvu ve prospěch třetí osoby, o zadržovacím právu, o vymíněném odstoupení od smlouvy, o společných závazcích a právech, o smlouvě s přesnou dobou plnění a o postoupení pohledávky. Tato ustanovení občanského zákoníku tedy pro PPV ani podpůrně nelze použít.

MOŽNOST ODCHÝLENÍ OD ZP (zařazeno do nového § 4 b)

     Do nového § 4b se přesouvá z dosavadního § 2 odst. 1 až 3 stávající právní úprava možnosti odchýlení se od práv a povinností stanovených v ZP, jestliže to tento zákon výslovně nezakazuje nebo z povahy jeho ustanovení nevyplývá, že se od něj není možné odchýlit. Přitom od ustanovení uvedených v § 363 (dosud § 363 odst. 1) je možné se odchýlit jen ve prospěch zaměstnance. K odchylné úpravě může dojít smlouvou, jakož i vnitřním předpisem; k úpravě povinností zaměstnance však smí dojít jen individuální smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (nikoli tedy kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem). Odchylná úprava práv v PPV (§ 307) nesmí být nižší nebo vyšší, než je právo, které stanoví tento zákon, nebo kolektivní smlouva jako nejméně

Nahrávám...
Nahrávám...