dnes je 3.7.2025

Input:

Posuzování přesčasové práce

28.11.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.555
Posuzování přesčasové práce

JUDr. Eva Dandová

Dotaz

Jak je to s přesčasem a dodržením doby odpočinku? Zaměstnanec má 37,5týdenní úvazek, splní fond pracovní doby a navíc má 95 přesčasových hodin. Je to možné?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 78 ZP

  • § 90 ZP

  • § 91 ZP

  • § 92 ZP

  • § 93 odst. 4 ZP

Odpověď

Prací přesčas je podle definice tohoto pojmu v § 78 ZP práce konaná zaměstnancem

  • na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem,

  • nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a

  • konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn.

Předně platí, že každému zaměstnanci s výjimkou zaměstnanců s kratší pracovní dobou, těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň pečujících o dítě mladší 1 rok může zaměstnavatel nařídit výkon práce přesčas až do celkového rozsahu 150 hodin ročně. Podmínkou výkonu práce přesčas je, že jde o práci, k níž dal zaměstnavatel příkaz nebo souhlas. Zákoník práce nestanoví formu tohoto příkazu ani souhlasu. Vždy však musí jít o příkaz, z něhož je nepochybné, že má zaměstnanec práci přesčas vykonávat a v jakém rozsahu.

Druhý definiční znak "nad stanovenou týdenní pracovní dobu" v praxi nepůsobí výkladové problémy, neboť sám zákonodárce k tomu dodává a vysvětluje, že se jedná o pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvrhu směn. Zaměstnavatel je povinen předem rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu a seznámit zaměstnance s tímto rozvrhem. Prací přesčas je práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu, resp. mimo rámec rozvrhu týdenní pracovní doby.

Nařídit práci přesčas lze jen výjimečně, jde-li o vážné provozní důvody. Zákon výslovně stanoví, že je možné práci nařídit i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě i na dny pracovního klidu. Na tyto dny však lze nařídit práci přesčas pouze za podmínek stanovených v § 90 ZP, § 91 ZP a § 92 ZP.

Práci přesčas lze nařídit jen do stanovených týdenních a ročních limitů. V rámci těchto limitů práce lze zaměstnanci práci přesčas nařídit a zaměstnanec je povinen práci přesčas konat. Porušení této povinnosti ze strany zaměstnance je porušením pracovní povinnosti se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

Týdenní limit práce přesčas je 8 hodin u jednoho zaměstnance. Roční limit je stanoven

Nahrávám...
Nahrávám...