dnes je 7.12.2023

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Výkon práce během dočasné pracovní neschopnosti

16.11.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2023.23.05
Přehled judikatury trochu jinak – Výkon práce během dočasné pracovní neschopnosti

JUDr. Petr Bukovjan

Judikát
Stávat by se to nemělo, ale v praxi se tak občas prostě děje. Totiž že zaměstnanec je sice uznán ošetřujícím lékařem za dočasně práceneschopného, práci ale v témže pracovněprávním vztahu koná pro zaměstnavatele v omezeném rozsahu dále. Vyjde vstříc zaměstnavateli a nějaký ten pracovní úkol dokončí, s něčím vypomůže. A vlastně tím popře to, co lékař naznal o jeho zdravotním stavu.

Jistě, za tuto dobu nemůže zaměstnanci souběžně příslušet náhrada od zaměstnavatele dle ustanovení § 192 ZP (resp. od 15. dne nemoci nemocenské od místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení) a mzda nebo plat. Jedno totiž vylučuje druhé. Soudní judikatura už dovodila, že přednost má logicky odměna za práci.

Čemu se doposud nevěnovala, je situace, ke které dochází opravdu jen sporadicky. Totiž že dočasně práceneschopný zaměstnanec k výkonu práce sice nastoupí, ale pak k překvapení, ba nelibosti zaměstnavatele uvedenou práci konat přestane. V posuzovaném případě tak zaměstnanec učinil asi po hodině a půl s odkazem na nezajištění bezpečnosti práce a ochranu svého zdraví. Namítal, že jde o práci za

Nahrávám...
Nahrávám...