dnes je 4.12.2022

Input:

Dokladování spotřeby PHM

30.4.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

DOTAZ Č. 1

Jak lze doložit spotřebu soukromého vozidla, které zaměstnanec na žádost zaměstnavatele použil na pracovní cestě, když v technickém průkazu tohoto vozidla není uveden žádný údaj o spotřebě?

     Jak je zřejmé z ustanovení § 158 odst. 4 zákoníku práce, může zaměstnanec v uvedeném případě spotřebu vozidla doložit pouze technickým průkazem vozidla shodného typu se stejným obsahem válců. Tento způsob prokázání spotřeby je však prakticky neproveditelný, protože zaměstnanec nejenže těžko najde v uvedeném případě vozidlo shodného typu, ale i když se mu to podaří, těžko přesvědčí vlastníka tohoto vozidla, aby mu půjčil technický průkaz vozidla k nahlédnutí svému zaměstnavateli.

     Pokud technický průkaz zaměstnancem použitého vozidla neobsahuje žádný údaj o spotřebě PHM, nelze k prokázání spotřeby použít žádný jiný než uvedený způsob, a to ani případné potvrzení výrobce či autorizovaného dovozce, protože zákoník práce v uvedeném ustanovení zcela jednoznačně uvádí, že spotřebu vozidla zaměstnanec doloží

Nahrávám...
Nahrávám...