dnes je 23.7.2024

Input:

Je libo studenou sprchu?

15.2.2007, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

     Zpětná vazba je jako sprcha. Teplá sprcha (pozitivní zpětná vazba - když jsme za něco chváleni) je pro většinu lidí spojena s příjemnými pocity. Studená sprcha (kritická zpětná vazba) je něco, čemu se lidé vyhýbají, někteří z ní mají dokonce hrůzu (i já jsem k nim kdysi patřil) a nevidí důvod, proč by měli něco takového podstupovat. Každý lékař Vám ale řekne, že rozumně dávkovaná a pravidelně opakovaná studená sprcha zdraví prospívá. Stejně užitečná je pro manažerské zdraví i kritická zpětná vazba.

     Zpětná vazba je dnes módní pojem. Všichni o ní mluví, někteří už s ní mají jistou zkušenost. Můžete získat od svého nadřízeného či přátel a také od svých spolupracovníků. Problém je, že jen málokdo ji dokáže poskytnout. Kolegům, spolupracovníkům i nadřízeným chybí většinou odvaha říci, co si o našich výkonech a našem jednání skutečně myslí.

     Pozitivní zpětná vazba je příjemná, povzbuzující záležitost podobně, jako je příjemná teplá sprcha. Posiluje motivaci a příznivé naladění. Neobsahuje však zpravidla žádné zásadně nové informace, které bychom už neznali.

     A co zdraví posilující studená sprcha neboli kritická zpětná vazba? Té se většinou děsí jak ten, kdo by ji měl poskytnout, tak i její adresát. Jsme zhýčkaní, neodolní, uzamykáme se před kritikou, přestože právě v ní je největší zdroj poučení. Kritická zpětná vazba je doslova nabitá užitečnými informacemi, které nám dosud chyběly.

     Jeden exmanažer mi na toto téma

Nahrávám...
Nahrávám...