dnes je 15.9.2024

Input:

Když se zaměstnanec "zblázní"

12.7.2007, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Jana pracovala v menší obchodní firmě v jedné velké kanceláři spolu s několika obchodníky. Sjednávala termíny s klienty a zajišťovala administrativní podporu. Byla pracovitá, i když trochu uzavřená, jako jediná žena v jinak poměrně konkurenčním prostředí byla poměrně hýčkána.

     Jednou si Jana přišla stěžovat za nadřízeným, že jí někdo hrabal v zásuvkách a ve skříních s dokumenty v době, kdy nebyla v kanceláři. Nadřízený Roman se zeptal, jestli se jí něco ztratilo, ale Jana krádež nezjistila. Zdůrazňovala ale, že jsou tam důvěrné dokumenty o zakázkách a klidně by jim mohl někdo zákazníky přebrat. Nadřízený Janě poděkoval za upozornění. Nechal tedy na všechny skříně připevnit zámky.

     Po týdnu za ním ale Jana přišla znovu a řekla, že ve skříních zase někdo byl. Roman šel osobně zkontrolovat zámky. Všechny byly neporušené. Jana přišla s názorem, že asi někdo získal kopii klíčů. Odmítla odejít dřív, než skončili všichni kolegové, aby měla jistotu, že tam nemohl jít nikdo z kolegů. Kolegové si z ohleduplnosti nosili práci domů, aby ji nenutili zůstávat dlouho. Jana to ale neocenila, stala se ještě víc uzavřenou a bylo vidět, že ji něco trápí.

     Další týden přišla s podezřením, že všechno dělá uklízečka. Prý naschvál vždycky počká, dokud všichni neodejdou, a potom prohrabává zásuvky a skříně. To už Romanovi přišlo divné. Promluvil si s Janou o tom, zda si to jen namlouvá. Uklizečka u nich pracuje dlouhou, nikdy na ni nepadl ani stín podezření. Navíc si nikdo jiný ničeho nevšiml. Jana s pláčem odešla z jeho kanceláře. Nakonec Roman opět vyšel vstříc. Uklízečka musela chodit uklízet jen v době, kdy tam byli, a neměla vlastní klíče, které kvůli tomu nechal vyměnit. Všichni utíkali před vysavačem, podávali odpadkové koše a nemohli v klidu pracovat.

     Potom Jana onemocněla. Doktoři ji posílali z jednoho vyšetření na druhé, až nakonec zůstala v psychiatrické léčebně na pozorování s podezřením na paranoidní schizofrenii. Tohle podezření se potvrdilo a Jana zůstala na léčení.

Otázky k zamyšlení:

  • Zavinili onemocnění kolegové nebo Roman?

  • Mohla onemocnění způsobit práce? Jsou tedy ohroženi i ostatní?

  • Jak se dá poznat, kdy je chování ještě normální a kdy už je za hranicí normality?

Komentář:

     Podle různých vědeckých výzkumů si možnost onemocnění psychózou neseme v sobě od narození. Potom záleží na tom, v jakém prostředí budeme vyrůstat a jestli v životě zažijeme nějaké situace, které rozvoji psychózy napomohou. Spouštěčem může být víceméně cokoliv bez ohledu, jestli se nám to zdá závažné nebo ne. Pro někoho může být spouštěčem už jen to, že musí pravidelně chodit do práce, kde musí vyjednávat s jinými lidmi a být s nimi celý den pohromadě. Rizikem bývá také užívání drog, které mohou případnou latentní psychózu odstartovat.

Nahrávám...
Nahrávám...