dnes je 23.7.2024

Input:

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky?

6.11.2008, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Dnes jsem pro Vás připravila dva příběhy. Jsou o dvou velmi podobných lidech. Přestože se dá říci, že ani jeden z nich nevstoupil do téže řeky, jejich osudy se trochu liší.

     Petr pracoval ve firmě už sedm let. Patřil k těm velmi dobrým, ne-li nejlepším pracovníkům. Přesto mu vždycky zvýšili plat jen o nějaké drobné v rámci valorizace, ale nikdy o výraznější částku. Byl docela smířlivý, a tak se s tím vyrovnal. Ale jen do chvíle, kdy se víceméně náhodou dozvěděl, za jaký plat firma přijímala jeho nového kolegu. Toho si sice docela oblíbil, ale už třetí měsíc ho stále podporoval a pomáhal mu zvládat zadanou práci. A navíc nový kolega pracoval za plat asi o čtvrtinu vyšší.

     Petr byl kliďas, ale toto zjištění se ho dotklo. Nadřízený mu řekl, že mu plat tak výrazně zvýšit nemůže. Vypadal sice nešťastně, ale jen krčil rameny. Za silného povzbuzování partnerkou Petr odpověděl na několik inzerátů, které našel na internetu. Netrvalo to dlouho a získal nabídku nového místa s daleko vyšším platem, než čekal. Nedal na přemlouvání šéfa a podal výpověď. Nastoupil do nové firmy. Jenže tam nebyl spokojený. Navíc se po nějaké době potkal se s bývalým vedoucím, který mu řekl, že o něj pořád stojí a jestli by nechtěl zpátky. Teď už by se to s platem nějak vyřešilo... Protože byl Petr ještě ve zkušební době, rozhodl se vrátit.

     A nyní druhý příběh. I Pavel je výborný pracovník, který je stabilní. Plat mu s lety příliš neroste. Po období váhání se rozhodl, že půjde do firmy, kde mu dají víc. I on došel k závěru, že v původní firmě bylo lépe. I jemu šéf nabídl návrat za lepších platových podmínek. Jenže.... Šéf má nadřízeného, který si myslí, že když je zaměstnanec tak neloajální, že odejde za lepším, už by jej firma neměla přijímat. Zarazil tedy opětovný nástup.

     Pavel si časem v nové firmě zvykne, možná, že ji za čas opustí a najde si místo, které mu bude vyhovovat lépe. Jeho pozice zůstane chvíli neobsazená, potom se najde nový zaměstnanec, za trochu vyšší plat, postupně se zaučí. Stojí to peníze za jeho získání a nějaký čas, než zvládne dobře práci. Pak jde všechno ve starých kolejích.

A nyní několik otázek k zamyšlení:

  • Jak by to dopadlo u Vás? Jako u Petra nebo Pavla?

  • Také se ve Vaší firmě může stát, že stabilní zaměstnanci jsou na tom s platem hůř než ti noví?

  • Vzali byste Petra zpátky, nebo byste si řekli: „Když odešel, tak ať si tam

Nahrávám...
Nahrávám...