dnes je 23.7.2024

Input:

ODMĚNIT, NE TRESTAT - ANEB SPRÁVNÉ PŘEDÁVÁNÍ ODMĚN

5.6.2008, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     Není důležité kolik, ale také jak, proto se ve svém dnešním pojednání zaměřím na způsoby předávání odměn. k posilování pozitivních vztahů na pracovišti může významně přispět právě správné předávání odměn. Rovněž důležité je mít na paměti, že nejjednodušší řešení nemusejí být vždy ta nejlepší.

     Odměňování zaměstnanců je velmi citlivá záležitost, jehož přínos je často opomíjen. Mnoho zaměstnavatelů si s předáváním odměn příliš hlavu neláme, což je bohužel velká škoda pro všechny zúčastněné strany. Způsobů předávání odměn existuje velké množství, ale poněkud se z nich vytratil osobní přístup. Anonymní či neosobní odměňování může paradoxně napáchat více škody než užitku. Při nesprávném postoji se tak odměny mohou pro zaměstnance, s nadsázkou řečeno, stát spíše trestem. Peníze sice hýbou světem a pro každého jsou nějak důležité, nicméně zaměstnavatelé či vedoucí pracovníci si často neuvědomují, že nejde jenom o ně. Zapomíná se na klíčovou roli osobního kontaktu, vytrácí se poděkování za práci. V extrémních případech se zaměstnanec o odměně dozvídá až z výplatní pásky (i když samozřejmě období odměn je obvykle veřejným tajemstvím), v lepším případě mu přijde informativní email nebo dopis. Menší finanční odměna s konkrétním poděkováním za práci mívá často větší motivační efekt než peníze poslané naprosto anonymně na účet. Podle mého soukromého průzkumu by téměř všichni mnou oslovení lidé ocenili osobní předání odměny či poděkování za vykonanou práci než pouhé anonymní přidělení peněz na účet.

     S tím je také spojena další otázka, a to kdo odměny předává. Lidé potřebují informace, komunikovat, být v kontaktu. Je důležité nepodceňovat význam vztahů mezi nadřízenými a podřízenými, zaměstnanci a zaměstnavateli. Nezřídka se mezi sebou vůbec neznají, což je zcela jistě ke škodě věci i z mnoha jiných důvodů. Pro zaměstnance je zásadní vědět, že nejsou jen součástí firemního soukolí či nahraditelným článkem, ale

Nahrávám...
Nahrávám...