dnes je 27.7.2024

Input:

Proč si (ne)založit firemní školku?

20.11.2008, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     Firemní školky jsou u nás novým pojmem. Diskutuje se o nich, píše v médiích - ale praktická realizace poněkud pokulhává, a to díky četným administrativním překážkám. Dnes bychom Vám chtěli představit první vlaštovku v této oblasti, projekt společnosti IMPACT-CORTI. O své zkušenosti s realizací firemní školky se s Vámi podělí Lenka Gadašová.

Co pro Vaši společnost bylo impulsem, že jste se o možnost vlastní školky začali zajímat?

     Prvotní myšlenka o založení firemní školky přišla od jednoho z majitelů firmy IMPACT-CORTI. Již dříve jsme podporovali práci maminek na částečný úvazek a jejich návraty po rodičovské dovolené uzpůsobením pracovního úvazku dle jejich potřeb. V posledních letech se počet zaměstnanců naší firmy značně rozrostl. Jejich věkový průměr (do 30 let) a složení pohlaví (70 % žen) nás přivedlo k realizaci myšlenky zřízení zařízení pro děti předškolního věku. snažíme se pro stávající zaměstnance vytvořit podmínky pro sloučení rodinného a pracovního života. Také hledání nových kvalitních zaměstnanců je v dnešní době velmi složité, proto se naše firma snaží být zajímavým zaměstnavatelem a kromě mnoha zaměstnaneckých benefitů máme výhodu i v tom, že můžeme nabídnout možnost péče o děti. Díky tomu jsme již získali několik zaměstnanců, kteří by jinak neměli možnost do zaměstnání nastoupit.

Na jaké překážky jste při svých plánech narazili?

     Když jsme řešili, zda je možné provozovat firemní školku, hledali jsme, zda již někde něco podobného funguje, abychom se inspirovali. Bohužel bez úspěchu. Zřídit „firemní“ školku není u nás vůbec jednoduché zejména díky řadě administrativních překážek, na něž narazí každý zaměstnavatel, který se do podobného projektu pustí.

A co Vás vedlo k tomu, že jste nezůstali - jako ostatní - jen u nápadu, ale dotáhli Váš záměr až do konce? Zvolili jste podobu občanského sdružení. Proč?

     Před několika lety, kdy jsme o tomto projektu začali uvažovat, panovaly kolem zřizování mateřských školek a zejména kolem nákladů spojených s jejich zřízením a provozem nejasnosti. Proto jsme se rozhodli jít cestou občanského sdružení. „Perníková chaloupka“ je sdružením našich zaměstnanců a jejich partnerů, které zajišťuje provoz dětského centra pro děti předškolního věku. Naše firma je hlavním sponzorem tohoto sdružení. Myslím, že touto formou jsme nalezli vhodnou formu a záměr dětského

Nahrávám...
Nahrávám...