dnes je 28.3.2024

Input:

Tak mě tu máte - aneb šéfem v nové firmě

3.7.2008, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

     Pokud jste právě nastoupili do nového místa jako manažeři nebo se k tomuto kroku chystáte, je tento článek určený právě Vám. Nástup na vedoucí pozici u nového zaměstnavatele v sobě nese možnost začít jinak, nově, po svém. Postup bude ale bedlivě sledován podřízenými, kolegy i nadřízenými, a proto je dobré vést si tak, abychom se na novém místě udrželi a nebylo to za cenu obětí na žádné straně.

     Existuje několik oblastí, které v našem zapracování a přijetí hrají velkou roli, ať už si to uvědomujeme či nikoliv. První, co nás nejspíš napadne, je seznámení s náplní práce a zvládnutí svěřeného týmu, ale to ani zdaleka není všechno. Podívejme se podrobněji na některé z nich.

FIREMNÍ KULTURA

     Důležitým bodem pro úspěšné fungování jakékoliv firmy je zvládnutí její firemní kultury. Určitě si pamatujete slavnou větu z Básníků: „Chodíte na lov? My tady všichni chodíme na lov!“ Každá firma má podobné heslo. Některá můžete slyšet už u pohovoru, ale není jisté, zda je to heslo oficiální, ale nesdílené, nebo zda jde opravdu o skutečné motto, které ovlivňuje dění ve firmě.

     Může být složitější nebo jednodušší, evidentní nebo nevyslovené, může chvíli trvat, než ho vypátráte. Ale dokud ho s jistotou neznáte, nepouštějte se na tenký led vyhraněných tvrzení a radikálních opatření. Jestliže má firma heslo: „My tady všichni rádi brzy vstáváme a odpoledne běžíme na zahrádku.“, bude dobré, když se vystříháte pohrdlivých poznámek o „drnohryzech“ a nebudete kritizovat pořad Rady ptáka Loskutáka. Když se Vám podaří posunout svoje hodiny dopředu a alespoň se snažit chodit do práce trochu dřív, nemůžete tím ničemu uškodit. Neradím Vám za každou cenu se pokrytecky přizpůsobit. Jde spíš o to zbytečně neprovokovat nebo někoho neurazit. I když nastupujete jako generální ředitel, budete podporu ostatních potřebovat.

     I za předpokladu, že si myslíte, že firemní kultura je právě to, co chcete zásadně předělat, musíte projít od jejího alespoň částečného přijetí (akceptovat to, co akceptovat lze) a teprve potom postupně začít zkoušet něco měnit. Silný tlak jedince proti zvykům skupiny obvykle bývá považován za urážlivý, zhorší to jeho přijetí týmem a často může i vysoce postavený manažer zjistit, že je na velkou a stabilizovanou skupinu zaměstnanců příliš slabý. Proto je lepší nic nelámat a jít spíš s proudem, měnit postupně a citlivě.

VLASTNÍ PŘIJETÍ

     Mezi zásadní kroky pro úspěšnost v nové firmě patří vlastní spokojenost, vnitřní přijetí firmy za svou, probuzení loajality. To, jestli se u nového zaměstnavatele cítíme dobře, ovlivní hlavně výše zmíněná firemní kultura. Někdy se můžeme ve firmě cítit jako doma už po měsíci, jindy to trvá i několik let. Dřív nebo později ten pocit přijde.

     Zpočátku se můžete stále cítit jako doma u původního zaměstnavatele - zejména, pokud se vám tam líbilo. I když na původní zaměstnání s láskou vzpomínáte a máte pocit, že se tam mnoho věcí dělalo lépe, vyhněte se větám typu: „V XYZ se do dělá takto.“ není snad nic, na co by byl kolektiv citlivější, než když mu průběžně opakujete, že jinde se to dělá lépe, tedy jinde jsou schopnější, úspěšnější nebo dál. Hledejte věci, které se Vám u nového zaměstnavatele líbí, snažte si je uvědomovat a chvalte je nahlas. Tento postup Vám pomůže zvyknout si a zároveň podpoří dobré vztahy s novými kolegy.

PODŘÍZENÍ

     Nový manažer potřebuje navázat dobrý kontakt s lidmi kolem sebe. Abyste si lidi získali, dejte najevo zájem. Ptejte se, co a jak dělají, nechte si práci ukázat, zjišťujte, co je v práci trápí a co těší. Pamatujte si zaměstnance jménem a buďte tím, kdo na chodbách pozdraví první.

     Na začátku se některé problémy podřízených zdají jasné a můžete mít pocit, že je

Nahrávám...
Nahrávám...