dnes je 23.7.2024

Input:

Zaměstnávání studentů

2.8.2007, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Dotaz č. 1

Za zaměstnance na dovolené přijímáme do práce studenty na 3 - 4 týdny. Pracují 5 až 6 dnů v týdnu 6 až 8 hodin denně. Studenti nemají zájem být nemocensky a důchodově pojištěni, vítají vyšší výdělek. Můžeme s nimi uzavřít dohodu o provedení práce a popřípadě i pracovní poměr do 7 dnů, abychom za ně nemuseli platit pojistné?

     Podle § 75 zákoníku práce je jediným kritériem pro uzavření dohody o provedení práce rozsah práce, na který se dohoda uzavírá. Rozsah práce nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce. Do tohoto počtu hodin se započítávají také hodiny práce odpracované na základě jiné dohody o provedení práce u téhož zaměstnavatele v kalendářním roce. Nepřihlíží se tedy k činnosti konané na základě jiného pracovního vztahu.

     Při osmihodinové pracovní době vyčerpá zaměstnanec limit 150 hodin po odpracování 18 dnů (na 19. pracovní den zůstává jen 6 hodin). Na dohodu o provedení práce může navázat pracovní poměr. Je-li pracovní poměr uzavřen na dobu do 7 kalendářních dnů a je jednorázovým nahodilým zaměstnáním, nezakládá účast na nemocenském pojištění, a tedy nezakládá povinnost platit z příjmů pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Nahrávám...
Nahrávám...