dnes je 4.5.2024

Input:

Nejdůležitější změny připravované novely zákona o zaměstnanosti

3.11.2010, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Vláda České republiky schválila dne 22. září 2010 svým usnesením č. 672 návrh novelizace zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V následujícím příspěvku Vás upozorníme na nejdůležitější změny, které tato navrhovaná novela v případě svého schválení přinese do našeho právního řádu od 1. ledna 2011.

1. Vyloučení možnosti pobírání podpory v nezaměstnanosti v souběhu s výkonem tzv. nekolidujícího zaměstnání

     Novela stanoví, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nebude mít uchazeč o zaměstnání, který ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, vykonává tzv. nekolidující zaměstnání. To je definováno jako výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na l měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

2. Poskytnutí podpory v nezaměstnanosti až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného, odbytného nebo odchodného

Novela navrhuje, že uchazeči o zaměstnání, kterému přísluší podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného, odbytného nebo odchodného; tato doba se určí podle příslušného násobku průměrného měsíčního výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, kterým byla uchazeči o zaměstnání stanovena výše odstupného, odbytného nebo odchodného. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

3. Snížení podpory v nezaměstnanosti uchazeči o zaměstnání, který před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem

     V rámci úsporných opatření v souvislosti s přípravou návrhu zákona o státním rozpočtu v případě, kdy zaměstnanec bez vážného důvodu ukončil sám nebo na základě dohody se zaměstnavatelem jakékoliv zaměstnání, se redukuje výše podpory v nezaměstnanosti na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.

     Vážnými důvody podle § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti jsou důvody spočívající v nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let, nebo nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; ale též v docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte, v místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera. Vážnými důvody jsou i zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání, nebo jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele, kterými mohou být i šikana na pracovišti, mobbing a podobně. Vážné důvody musí uchazeč o zaměstnání úřadu práce

Nahrávám...
Nahrávám...