dnes je 17.5.2024

Input:

POVINNOSTI A CHYBY ZAMĚSTNAVATELE VE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

3.4.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

Povinnosti zaměstnavatelů ve zdravotním pojištění jsou zakotveny v příslušných ustanoveních základních právních norem, kterými jsou zejména zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (dále jen „ZoVZP“), a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (dále jen „ZoPVZP“), oba ve znění pozdějších předpisů. Mezi nejdůležitější povinnosti zaměstnavatele patří řádné placení pojistného a plnění oznamovací povinnosti. Je třeba mít na zřeteli, že při plnění těchto povinností je partnerem zdravotní pojišťovny zásadně zaměstnavatel, zaměstnanec si sám žádné pojistné platit nemůže, například v případě doplatku pojistného do minimálního vyměřovacího základu, placení pojistného z neplaceného volna apod. V následujícím textu se zaměřením na nejpodstatnější povinnosti a současně i na nejčastěji se objevující chyby a nedostatky u zaměstnavatelů.

POVINNOST:

- platit pojistné za své zaměstnance ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu (zpravidla hrubý příjem zaměstnance) a ve stanoveném termínu,

- dodržet při odvodu pojistného minimální (a do roku 2012 i maximální) vyměřovací základ, mimo výjimek, na které se minimum nevztahuje dle § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., kdy se například jedná o osoby, za které platí pojistné stát.

 

CHYBY:

a) Nesprávně vypočtené pojistné:

     K této skutečnosti dochází nejčastěji z důvodu nezahrnutí některého plnění do vyměřovacího základu zaměstnance. Do vyměřovacího základu zaměstnance patří například částka ve výši 1 % vstupní ceny motorového vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně toto vozidlo k používání pro služební i soukromé účely.

b) Placení pojistného

  • opožděně, tj. po dni splatnosti, kterým je u zaměstnavatele za příslušný kalendářní měsíc nejpozději 20. den následujícího kalendářního měsíce (připsáním úhrady na účet zdravotní pojišťovny),

  •      v nižší částce, než jak je stanoveno zákonem, případně neplacení pojistného vůbec,

  • pod špatným variabilním symbolem (hromadný plátce - zaměstnavatel správně poukazuje platby pod variabilním symbolem IČ, případně pod číslem přiděleným zdravotní pojišťovnou),

  • na špatný účet.

     Kterákoliv z výše uvedených chyb způsobuje komplikaci jak zaměstnavateli (tomu především), tak zdravotní pojišťovně. Není-li pojistné řádně placeno, dochází u zaměstnavatele ke vzniku dlužného pojistného a současně běží penále, při chybném placení eviduje zdravotní pojišťovna nesprávně poukázané (neidentifikované) platby. V rámci kontroly placení pojistného u zaměstnavatele se tento rozpor zjistí a následně musí být na základě žádosti zaměstnavatele takové platby dohledány a správně přiřazeny. Proto by mělo být řádné placení pojistného prioritní starostí každého zaměstnavatele.

c) Nedodržení minimálního vyměřovacího základu:

     Zaměstnavatel si neuvědomí, že minimum, resp. jeho poměrná část, musí být (mimo výjimek - viz výše) dodrženo například i v případě pracovního poměru sjednaného na zkrácený pracovní úvazek.

POVINNOST:

Zabezpečit odvod pojistného v případě, kdy je zaměstnaná osoba ve zdravotním pojištění považována za zaměstnance ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) ZoVZP. Zaměstnancem se ve zdravotním pojištění stává osoba na základě zúčtovaného plnění, které má povahu příjmu ze závislé činnosti zdaňovaného podle ustanovení § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), případně dosažením požadované výše příjmu u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

 

CHYBY:

Placení pojistného:

  • z příjmů dani nepodléhajících nebo od daně osvobozených ve smyslu ustanovení § 3 odst. 4, § 4, § 4a, § 6 odst. 7 a § 6 odst. 9 ZDP,

  • z dohody o provedení práce při příjmu nepřevyšujícím 10 000 Kč,

  •      v případě příjmu na dohodu o pracovní činnosti nedosahujícího 2 500 Kč,

  • z příjmů taxativně vyjmenovaných v § 3 odst. 2 ZoPVZP jako výjimek, které do vyměřovacího základu zaměstnance nepatří, třebaže se zdaňují.

Poznámka:

Příjmy na základě dohody o pracovní činnosti do 2 500 Kč a u dohody o provedení práce nepřevyšující 10 000 Kč se ve zdravotním pojištění pro účely vzniku zaměstnání nesčítají, ať už se jedná o dohody u jednoho zaměstnavatele, nebo u více zaměstnavatelů. Aby zaměstnavatelé postupovali podle zákona, musí vždy věnovat pozornost příjmům zúčtovaným po skončení dohody bez ohledu na to, zda tato v některém z měsíců založila nebo nezaložila účast na zdravotním pojištění.

POVINNOST:

Odvést pojistné na zdravotní pojištění v případě poskytnutí neplaceného volna zaměstnanci [mimo zákonných výjimek uvedených v ustanovení § 3 odst. 5 písm. a) - c) ZoPVZP] a při vykázané neomluvené absenci.

 

CHYBY:

  • odvod pojistného i tehdy, pokud neplacené volno netrvá alespoň jeden celý kalendářní den nebo pokud je zaměstnanec ve „státní“ kategorii jen po část kalendářního měsíce,

  • rozvázání pracovního poměru za situace, kdy je zaměstnanec uvolněn pro výkon veřejné funkce,

  • zaměstnavatelé zapomínají, že z důvodu neomluvené absence se pojistné platí vždy (v tomto případě žádná výjimka neexistuje).

Nahrávám...
Nahrávám...