dnes je 19.4.2024

Input:

Povinnosti zaměstnavatelů v nemocenském pojištění - Povinnosti při uplatnění nároku na dávku nemocenského pojištění

14.10.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut
PŘEHLED POVINNOSTÍ A OCHRANNÁ LHŮTA

     Dnes se zaměříme na povinnosti zaměstnavatele při uplatnění nároku na dávku nemocenského pojištění. Zaměstnavatel musí:

  • přijmout od zaměstnance žádost o dávku a podklady, které k ní zaměstnanec připojil,

  • vyplnit předepsaný tiskopis „Příloha k žádosti o...,

  • předat OSSZ neprodleně žádost o dávku, připojené podklady a přílohu k žádosti o dávku,

  • oznamovat OSSZ všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu dávky, pokud je má k dispozici (například výkon zaměstnání zaměstnance, žití v domácnosti),

  • sdělit na žádost OSSZ údaje potřebné pro provádění nemocenského pojištění do 8 dnů od doručení žádosti.

     Zaměstnavatel je povinen plnit tyto povinnosti i u bývalých zaměstnanců, kteří uplatňují nárok na dávku z ochranné lhůty. Ochranná lhůta činí u nemocenského zpravidla 7 dnů od skončení nemocenského pojištění a u peněžité pomoci v mateřství 180 dnů od skončení nemocenského pojištění. Od zaměstnance, který v době vzniku sociální události, za níž náleží dávka nemocenského pojištění, je účasten nemocenského pojištění nebo mu v této době trvá ochranná lhůta, je zaměstnavatel povinen převzít žádost o dávku, i když je přesvědčen, že nárok na dávku zaměstnanec nemá. Nejčastěji jde o případy uplatnění nároku na ošetřovné na osobu, která se zaměstnancem nežije v domácnosti, nebo o nárok na peněžitou pomoc v mateřství zaměstnankyně, která nebyla v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství účastna nemocenského pojištění. Pokud zaměstnanec trvá na uplatnění nároku na dávku, musí zaměstnavatel zaslat žádost na OSSZ. Zaměstnavatel odmítne převzít žádost o dávku od bývalého zaměstnance, kterému v době sociální události netrvá ochranná lhůta, protože taková osoba již není pojištěncem.

     Ochranná lhůta neplyne po skončení zaměstnání:

  1. ze zaměstnání malého rozsahu,

  2. ze zaměstnání na DPP,

  3. poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně,

  4. ze zaměstnání zaměstnance, který je zároveň studentem nebo žákem, pokud je zaměstnání sjednáno jen na dobu školních prázdnin nebo prázdnin,

  5. ze zaměstnání vykonávaného zaměstnancem v době jeho dovolené v jiném zaměstnání,

  6. ode dne přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu (u invalidního důchodu pro invaliditu 1. nebo 2. stupně plyne ochranná lhůta jen pro peněžitou pomoc v mateřství),

  7. ode dne nástupu výkonu trestu odnětí svobody.

Příklad č. 1

Zaměstnanec uzavřel DPČ od 1. 1. do 30. 6., odměna činí 80 Kč za hodinu. Zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu. Zaměstnanci je do každého měsíce zúčtováno více než 10 000 Kč. Zaměstnanec utrpí úraz, pracovní neschopnost bude trvat déle než 6 měsíců. Jestliže úraz utrpěl:

  • 30. 6. nebo před tímto dnem, má nárok na nemocenské od 22. dne trvání pracovní neschopnosti po celou dobu jejího trvání, nejpozději do vyčerpání podpůrčí doby,

  • 1. 7. nebo později, nemá nárok na nemocenské, ochranná lhůta ze zaměstnání malého rozsahu neplyne. Zaměstnavatel odmítne převzít žádost o nemocenské.

Příklad č. 2

Zaměstnanec uzavřel DPP od 1. do 31. 7. 2012. Odměna činila 20 000 Kč. Zaměstnanec je v červenci účasten nemocenského pojištění. Pokud pracovní neschopnost bude trvat déle než 21 dnů a zaměstnanec bude uznán práceneschopným:

  • od 30. 6. 2012, nemocenské náleží od 22. dne trvání pracovní neschopnosti,

  • od 3. 7. 2012, nemocenské nenáleží, ze zaměstnání na DPP neplyne ochranná lhůta. Zaměstnavatel nezasílá OSSZ žádost o nemocenské, odmítne její převzetí.

Příklad č. 3

Poživateli starobního důchodu skončil dne 30. 6. 2012 pracovní poměr, který trval rok a byl zaměstnáním „ostatním“. Z tohoto pracovního poměru byl uznán práceneschopným po dobu 6 měsíců. Pracovní neschopnost vznikla dnem:

  1. 20. června 2012. Zaměstnanci náleží od 4. pracovního dne trvání pracovní neschopnosti náhrada mzdy až do 30. června. Nemocenské po 30. červnu nenáleží, protože podle § 28 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“) se nemocenské poživateli starobního důchodu vyplácí nejdéle do skončení zaměstnání. Pokud zaměstnanec předloží IV. díl „neschopenky“ a žádá i po vysvětlení, že nárok na nemocenské nebude mít, o nepřiznání nemocenského rozhodne OSSZ, zaměstnavatel musí zaslat žádost o nemocenské OSSZ.

  2. 1. července 2012. Zaměstnavatel odmítne převzít žádost o nemocenské od bývalého zaměstnance, poživateli starobního důchodu neplyne ochranná lhůta.

VYPLŇOVÁNÍ PŘÍLOHY K ŽÁDOSTI O DÁVKU

Rozhodné období

     „Základním“ rozhodným obdobím (dále jen „RO“) je 12 kalendářních měsíců před vznikem nároku na dávku. V RO se zjišťují vyměřovací základy (započitatelné příjmy), vyloučené a započitatelné dny; z těchto údajů se vypočítává denní vyměřovací základ. Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období 12 měsíců, v nichž by trvalo zaměstnání, nebo nemá v něm aspoň 7 započitatelných dnů anebo nemá v něm žádný započitatelný příjem, je rozhodným obdobím:

  • období od vstupu do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž vznikla sociální událost.

Příklad č. 4

Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 15. ledna 2012, práceneschopným byl uznán 10. června 2012. RO je období od 15. ledna do 31. května.

  • období od vstupu do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, jestliže sociální událost vznikla v měsíci, v němž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání.

Příklad č. 5

Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 2. července, od 10. července ošetřoval nemocné dítě. RO je období od 2. do 31. července.

  • období od vstupu do zaměstnání do skončení zaměstnání, jestliže sociální událost vznikla v měsíci, v němž zaměstnání vzniklo i zaniklo.

Příklad č. 6

Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 2. července, od 10. července ošetřoval nemocné dítě, dne 25. července zaměstnání naposledy trvalo, bylo zrušeno ve zkušební době. RO je období od 2. do 25. července.

  • první kalendářní rok před vznikem sociální události, v němž je aspoň 30 započitatelných dnů, jestliže v RO nebylo aspoň 7 započitatelných dnů. Započitatelnými dny jsou kalendářní dny RO po odpočtu vyloučených dnů.

Příklad č. 7

Zaměstnanec je u zaměstnavatele zaměstnán od roku 2000. Byl uznán práceneschopným od 6. 1. 2011 do 31. 12. 2011. V lednu 2012 ošetřoval nemocné dítě. RO je období od 1. 1. do 31. 12. 2011. V RO je 365 kalendářních dnů, kalendářní dny pracovní neschopnosti jsou vyloučenou dobou. V RO je 360 vyloučených dnů a 5

Nahrávám...
Nahrávám...