dnes je 28.4.2024

Input:

Smlouva o budoucí pracovní smlouvě - pojistka pro zaměstnance i zaměstnavatele

6.10.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2023.20.03
Smlouva o budoucí pracovní smlouvě – pojistka pro zaměstnance i zaměstnavatele

Mgr. Michal Vrajík, Mgr. Karolina Konečná

V praxi nastávají situace, kdy mají strany zájem na uzavření pracovní smlouvy, ale z nějakého důvodu ještě pracovní smlouvu uzavřít nemohou nebo nechtějí, případně kdy potřebují doložit příslib uzavření určité pracovní smlouvy v budoucnu. V takových případech lze uvažovat o uzavření smlouvy o budoucí pracovní smlouvě. Zákoník práce sice smlouvu o budoucí pracovní smlouvě neupravuje, nicméně s ohledem na subsidiární použití občanského zákoníku pro pracovněprávní vztahy (ustanovení § 4 ZP) zde lze vycházet z obecné úpravy smlouvy o smlouvě budoucí obsažené v ustanoveních § 1785 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ"), a uzavřít smlouvu o budoucí pracovní smlouvě.

VÝZNAM SMLOUVY O BUDOUCÍ PRACOVNÍ SMLOUVĚ

Jak již shora zmíněno, o uzavření smlouvy o budoucí pracovní smlouvě má význam uvažovat v případě, kdy budoucí zaměstnavatel a budoucí zaměstnanec mají zájem založit mezi sebou pracovní poměr, který si tímto způsobem chtějí potvrdit, a současně si zajistit uzavření pracovní smlouvy v určitém časovém horizontu. Smlouva o budoucí pracovní smlouvě tak slouží primárně jako určitá pojistka uzavření pracovní smlouvy pro obě strany.

Uzavření budoucí pracovní smlouvy se lze totiž případně domáhat i podáním žaloby na určení jejího obsahu u příslušného soudu. I z těchto důvodů doporučujeme, aby strany důkladně zvážily, zda mají skutečně zájem na uzavření pracovní smlouvy (případně pracovní smlouvy určitého obsahu), nebo zda si pouze chtějí ponechat více prostoru na rozmyšlenou. V posledně uvedeném případě se nejeví uzavření smlouvy o budoucí pracovní smlouvě jako vhodné.

Smlouva o budoucí pracovní smlouvě má svůj význam také v oblasti zaměstnávání cizinců z třetích zemí. V souladu s ustanovením § 91 odst. 2 písm. a) zákona č. 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti (dále jen "ZZ"), je smlouva o budoucí pracovní smlouvě jedním z dokumentů, na jejichž základě lze žádat o vydání povolení k zaměstnání cizince (nebo např. zaměstnanecké karty podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky). Smlouva o budoucí pracovní smlouvě je tak v tomto případě srovnatelným dokladem jako pracovní smlouva či dohoda o pracovní činnosti.

Konečně může mít smlouva o budoucí pracovní smlouvě význam také při rozhodování soudu o podmíněném propuštění odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody. Podle ustanovení § 88 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění, může soud takto rozhodnout, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že v budoucnu povede řádný život, nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného. Uzavřenou smlouvou o budoucí pracovní smlouvě mezi odsouzeným jako budoucím zaměstnancem a budoucím zaměstnavatelem je možné podložit očekávání, že odsouzený v budoucnu povede řádný život minimálně co do výkonu práce a zajištění prostředků na obživu prací.

NÁLEŽITOSTI SMLOUVY O BUDOUCÍ PRACOVNÍ SMLOUVĚ A JEJÍ FORMA

Základním ustanovením upravujícím smlouvu o smlouvě budoucí je ustanovení § 1785 NOZ, podle kterého platí, že takovou smlouvou "se nejméně jedna strana zavazuje uzavřít po vyzvání v ujednané lhůtě, jinak do jednoho roku, budoucí smlouvu, jejíž obsah je ujednán alespoň obecným způsobem." Smlouva o budoucí pracovní smlouvě tak musí obsahovat především ujednání o povinnosti alespoň jedné ze stran uzavřít po vyzvání pracovní smlouvu. Povinnost uzavřít pracovní smlouvu na základě výzvy druhé strany je možné sjednat jak pro budoucího zaměstnavatele, tak pro budoucího zaměstnance, případně lze zatížit touto povinností obě strany.

Podstatnou náležitostí smlouvy o budoucí pracovní smlouvě je také ujednání obsahu pracovní smlouvy, která má být v budoucnu mezi stranami uzavřena, a to alespoň obecným způsobem. Zákon tedy nevyžaduje, aby se strany dohodly na celém obsahu budoucí smlouvy, a není ani nutné ujednat veškeré podstatné náležitosti budoucí pracovní smlouvy (tj. druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce) – postačí pouze obecná dohoda o základním obsahu smlouvy. Stejně tak není třeba přiložit ke smlouvě o budoucí pracovní smlouvě text samotné pracovní smlouvy.

V praxi se tak nicméně často děje a takový postup lze doporučit za účelem eliminace případných sporů ohledně obsahu pracovní smlouvy. Není-li možné ujednat přímo ve smlouvě o budoucí pracovní smlouvě veškerý obsah budoucí pracovní smlouvy (učinit celý text budoucí pracovní smlouvy přílohou smlouvy o budoucí pracovní smlouvě), doporučujeme dohodnout alespoň podstatné náležitosti pracovní smlouvy a případně též zahrnout ta ujednání, která jsou pro strany významná a z nichž nehodlají v budoucnu slevit, jako jsou např. mzdové podmínky, kratší pracovní

Nahrávám...
Nahrávám...